Av.Çesim Yalçın

 • Av.Çesim Yalçın

  Av.Çesim Yalçın2 Haber

  Bir çocuğun yüreğine dokunabilmek

  Bugün karşıma oturttum beni ve sorguladım kendimi yada benden içerdekini, bir çocuğun yüreğime dokunabildin mi?. Sevebildin mi? seni sevmesini beklemeden. Yada silebildin mi gözyaşlarını çıplak ellerinle diye. Soğuktan tir tir titreyen bir çocuğun yüreğini ısıtabildin mi sevginle, hissettin mi içinde çocuğun üşümesini, yüreğin soğudu mu hiç, ayakları çıplak, benzi soluk, aç, susuz, kimi kara, kimi beyaz, kimi sarı çocuğun, yüreğine dokunabildin mi işin kolayına kaçmadan.

  Ceylanlar gibi sekmeli kırda bayırda derken bir şey yapabildim mi Ceylanın parçalanan yüreğine, Annesi parçalanmış bedenini taşırken kucağında, taşıyabildin mi sen kucağında parçalanmış yüreğini, yitip giden benim evladımdır diyebildin mi, on üç yaşının ağırlığını taşıyan Uğur’un bedenine sıkılan on üç kurşun için ne yaptın uğurlar olsun demekten başka. Bisikleti ile kendi özgür dünyasında dolaşan Diren’in panzer altında kalmasına isyan edebildin mi? direnebildin mi o küçücük çocuk gibi yaşama, akıttın mı bir damla gözyaşı, sarsıldı mı yüreğin, parçalandı mı ciğerin,

  Meğer ben hiçbir şey yapamamışım riyakârlıktan başka. Affedin beni çocuklar bile diyemiyorum şimdi. Zira bu bile riyakârlık geliyor bana.

  Aslında karşımdaki ben sizlersiziniz, bizleriz, yitirdiklerimiz ise canlarımız kendi geleceğimiz yarınlarımız, kendi dünyamızda kimilerinin bize dayattığı kariyerin, marka giyinmenin, daha çok zenginleşmenin peşinde koşarken görmezden geliyoruz yitirdiğimiz o güzelim canlarımızı

  Bazen zaman en derin acıları bırakır içimize ve en büyük pişmanlıktır geri getirilemez geçmiş.

  İçimizi yakan, gözlerimizi ıslatan anılara dönüşmeden çocuklarımıza dokunmalı. Savaşmalı yel değirmenleri ile ağzından ateş püskürten ejderhalar ile savaşmalı insan, güzelliklere kasteden silahlar ile savaşmalı çocuklara kasteden zihniyet ile ve yüreği yanmalı insanın, yitip giden canlara en derininde hissetmeli acıyı, sadece gözleri nemlenmemeli yüreği erimeli kor ateş misali.

  Nerede bir can ölse oralı olur yüreğim. Olmalı zaten, olmazsa insan olmaz yüreğim demeli insan.

  Unutmayın güzel hanımlar ve beyler bir çocuğun yüreğine dokunabildiğiniz kadar insansınız.

  Kıssadan hisse

  Kalın sağlıcakla

Toprak Utandı Sen Utanmadın

TOPRAK UTANDI SEN UTANMADIN Toprak utandı gencecik fidanları bağrına bastı diye, sen utanmadın. Kuşl ...

Detay
Bre Ahmaklar
YAŞAM / SAĞLIK

Bre Ahmaklar

05 Ocak 2016, Salı BRE AHMAKLAR Türkiye’de haziran seçimlerinden sonra artan şiddet olayları Türkiye ...

Detay